ANASAYFA » S » UZAKTAN EGITIM FAALIYETLERIMIZ

UZAKTAN EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ

“ÖZEL MAVİ KARDELEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI PANDEMİ SÜRECİ

UZAKTAN EĞİTİM FAALİYETLERİ”

 

Değerli Ailemiz,

Özel Mavi Kardelen Özel Eğitim Kurumları olarak bizler, Kovid-19 salgını nedeniyle eğitim faaliyetlerine ara verildiği 16.03.2020 tarihi itibariyle Uzaktan Destek Eğitim faaliyetlerini yürütmekteyiz. Bu süreçte Çocuklarımızla ilgili tüm değerlendirmelerin yer aldığı, kazandığı ve kazanmakta olduğu becerilerin önceden planlanıp programlandığı  “KARMEP Dosyalama Sistemi” ile çalışmalarımızı oluşturarak, siz değerli ailelerimiz ve çocuklarımız adına “Pandemi Süreci”ni daha profesyonel ve etkili bir şekilde yönetme gayret ve çabası içerisinde olduk.

Her bireyin özel gereksinimi ve gelişimsel düzeyi birbirinden farklı olduğu için bu süreçte ortak öğretim programlarını takip etmek yerine; her bireyin kendisi ve ailesiyle birebir ilgilenmeyi amaç edindik. Ailelerimize özellikle okul çağı öncesindeki çocuklarımızla evdeki zamanı bol etkinlik ve oyun içerikli uygulama ve egzersizlerle değerlendirmeleri tavsiyelerinde bulunduk. Bu dönem günlük yaşam, sosyal beceriler, öz bakım becerileri ve özellikle bahar ayları içerisinde olmamız ile de tuvalet eğitimi gibi konularda güzel fırsatlar oluşturmaktadır. Nitekim almış olduğumuz geri dönütler bu durumu doğrular niteliktedir. Ailelerimiz çocuklarını daha iyi tanıma ve öğrenme yaşantılarını deneyimleme adına daha anlamlı ve farklı tecrübeler kazanmıştır.

Çocuklarımızın hayatını kolaylaştırma, bol tekrarlar ve egzersizlerle öğrendikleri becerilerin kalıcılığını ve devamlılığını sağlama, dil ve iletişim becerileri ile duygu, taklit ve eşleme becerilerini destekleme adına; günlük veya haftalık periyotlarla oluşturduğumuz görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Ayrıca ailelerimizin karşılaştıkları problemli durumlar karşısında çözüm önerileri sunarak, yaşanılan olay ve durumlara ilişkin sağlıklı bir bakış açısı ile değerlendirmelerde bulunmaktayız. Sürecin oluşturduğu psikolojik, sosyal ve çevresel sıkıntılar ile baş etme yöntemlerini paylaşmaktayız.

Bu süreçte okul çağındaki çocuklarımızla da her birey için özel olarak planladığımız akademik performansın kalıcılığı ve devamlılığı niteliğindeki konu, ders notları, test, deneme gibi içeriklerin yer aldığı dökümanlar paylaşılmış, ödevlendirme sistemi ile takip ve kontrolü yapılmaya çalışılmıştır. LGS, YKS, EKPSS gibi sınavlara hazırlık sürecinde olan öğrencilerimizin yaşadıkları kaygı ve stres durumlarını sağlıklı bir şekilde yönetmeleri için uygun yöntem ve teknikler sunulmuştur.

Ayrıca ailelerimiz için de özellikle zaman yönetimi ve eğitsel süreçleri kullanma konusunda karşılaşacakları zorluklarla baş edebilmeleri için iletişim halinde kalarak oluşturacağımız işbirliğine açık bir takım sistemler geliştirmekteyiz.

Bilindiği üzere bireylerin uyum sağladıkları ortamlarda ve öğretmenleriyle eğitimlerine devam etmeleri oldukça önemli. Her çocuk için geçerli olmasa da bu süreçte çocukların rutinlerinin değişmesi sebebiyle davranış problemlerinin arttığı yönünde geri dönütler almaktayız. Ayrıca çocuklarımızın sosyal gelişimleri için oldukça önemli olan sosyalleşme becerilerinde de sorunlar yaşandığı bilinmektedir. Unutmayalım ki iyi bir takım çalışması ve güçlü bir motivasyon ile birçok zorluğun üstesinden gelmemiz mümkün. Son olarak, siz değerli ailelerimizden daha aktif bir şekilde çocuklarımızın öğrenme hayatına eşlik etmenizi ve bu süreci fırsat olarak değerlendirip etkili ve kaliteli paylaşımlar içerisinde geçirmenizi istemekteyiz.

Sağlıklı günlerde tekrardan yüz yüze görüşmek ümidiyle…

Tümü