ANASAYFA » S » HIDROTERAPISU TEDAVISI

HİDROTERAPİ(SU) TEDAVİSİ

MAVİ KARDELEN DE HİDROTERAPİ (SU) TEDAVİSİ!!!
 
   HİDROTERAPİ NEDİR?
 
 Hidroterapi su ile tedavi demektir.Suyun,eklemler ve kaslar üzerine 
binen yükü azaltması ve ağrı kontrolüne yardımcı olması sebebiyle fiziksel bozuklukların tedavisinde kullanılmasıdır. Özel bir havuzda, fizyoterapist veya hidroterapist ile gerçekleştirilir.
 
HİDROTERAPİNİN YARARLARI NELERDİR ?
Suyun kaldırma kuvvetinin hareketi başlatıcı ve kolaylaştırıcı etkisiyle dışarıda yapılmayan aktivitelerin suyun içinde yapılmasına olanak verir. Kaldırma kuvveti ağırlığı azatlığı için engelli çocuk suda daha kolay hareket eder. Dışarıda yapamadığı hareketleri suyun içinde yapması, çocuğun kendine olan güvenini ve motivasyonunu artırır.
Vücudun tüm kaslarının çalışmasını sağlar.
Çevresel uyarıları azalmış olan çocuğun, merkezi sinir sistemine farklı bir ortam yoluyla yoğun uyarılar gönderilerek duygusal gelişimi de desteklenmiş olur . Ayrıca akciğerler, solunum kasları ve diğer iç organlar üzerindeki basıncın etkisiyle solunum, yeme ve konuşma gibi fonksiyonlarda da olumlu değişiklikler beklenir.
Hidroterapinin bir diğer faydası da dirençtir. Su, havadan 12 kat daha dirençli olduğu için egzersizlerle kasların gelişmesini, kalp ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar. Bacaklara etkileyen suyun basıncı kan dolaşımını kolaylaştırır.
HİDROTERAİNİN ÖZELLİĞİ
Suyun fiziksel özelliği nedeni ile su içi egzersiz tedavileri için ideal bir ortam oluşturur. Su ile yapılan tedavilerde
* Kaldırma kuvveti
* Yoğunluğu
* Hidrostatik basıncı
* Suyun sıcaklığı etkilidir.
Su içinde yerçekiminin  etkileri çok azalır,ağırlık azalmış olur.Su vücudu her yönden destekler ,ağırlık azaldığı için eklemlerde hareketler çok kolaylaşır.
Suyun yoğunluğuna bağlı her yönde harekete karşı eşit direnci vardır.Bu dirence karşı kasların  çalışması ile kaslarda gelişme olur.Kas kuvveti ve dayanıklılığı arttırılır.Ilık suyun sakinleştirici etkisi ile çok iyi bir stres gidericidir.
      Yer çekiminin  kısmen  ortadan kalktığı,insan vücudunu olumlu etkileyen bu ortam,zihinsel ve fiziksel engelli çocukların eğitimi ve gelişimi için çok önemli bir fırsat, eşsiz bir yöntemdir.
 
 
 
 
 
 
HİDROTERAPİ HANGİ YETERSİZLİKLERE UYGULANABİLİR?
* Serebral Palsi
* Riskli bebek
* Spina bifida
* Obsterik brakial pleksüs yaralanmaları
* Down sendromu 
* Konjenital tortikollis 
* Juvenil romatoid artrit
* Hemofoli
* SSPE
* Gullian-barre sendromu
* Travmatik SSS yaralanmaları
* Gelişimsel problemler
* Hidrosefali
* Skolyoz
* Osteogenesis imperfecta
* Musküler distrofi
* Edinsel patolojiler (kafa travmaları,spinalkord yaralanmaları ve kanser)
* Genetik ve metabolik hastalıklar
* Konversif psikiyatrik motor bozukluklar
* Anormal gelişime neden olan ve özür yaratan genetik hastalıklar
* Zihinsel gelişim problemleri
* Rett sendromu
* Konjenital ekstremite defektleri
* Çocukluk çağı travmaları sonrası oluşan özürler
* Değişik pediatrik nörolojik problemler (ender görülen durumlar dahil)
  Kurumumuzda deneyimli fizyoterapist ve hidroterapistlerimiz tarafından,hijyenik ortamda uygulanan seanslarda,çocuklar hem diğer eğitim seansları için motive edilmekte hem de fiziksel ve zihinsel becerilerinin gelişimi kolaylaştırılmaktadır.
 
 
 

Tümü