ANASAYFA » EGITIM PROGRAMLARI » OZEL OGRENME GUCLUGU DESTEK EGITIM PROGRAMI

Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı


ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI
Öğrenme Bozukluğu
Öğrenme bozuklukları nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte zeka geriliğine, yaygın gelişimsel bozukluğa, eğitim yetersizliğine, vb konulara bağlı değildir. Öğrenme bozuklukları farklı bireylerde farklı belirtilerle ortaya çıkar. Öğrenme bozukluğu olan bireylere ilaç tedavisi uygulanmaz. Öğrenme bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Öğrenme bozuklukları farklı yaşlarda, farklı belirtilerle görülebilir(okul öncesi dönem, 7-11 yaş, 12 yaş-erişkinlik). Fakat okul başarısızlığı olan her çocukta özel öğrenme bozukluğu olduğu söylenemez.
Öğrenme Bozukluklarında Nasıl Bir Kazanım Elde Edilir?
Öğrenme bozukluklarında uygulanan öğrenmeye hazırlık modülünde bireye, sorulan sorulara cevap verme, (okunan/yazılan)metindeki soruları yanıtlama, başladığı bir çalışmayı tamamlama gibi beceriler kazandırılır.
Okuma – Yazma Becerisi
Okuma-yazma modülünde ise bireyle okuma yazmasını geliştirmeye yönelik sesleri okuma, metin okuma/yazma, yazım kurallarına uyma gibi becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılır.
Matematik Becerisi
Öğrenme güçlüğü eğitiminin bir başka modülü olan matematik modülünde ise bireyin ritmik sayma, toplama/çıkarma işlemi yapma, çarpma/bölme işlemi yapma gibi matematik becerilerini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılır.